
H19 Díszmadártenyésztők Szombathely
Bemutatkozás
Ha azt a két madarászt nem hívják meg az 1968. évi Karácsonyi Galamkiállításra, színfoltnak, valószínűleg a szombathelyi madarászat története is más kanyart vesz.
De meghívták, Nagy Imre és Rákóczy Antal csak kapkodták a fejüket az érdeklődők gyűrűjében, alig győztek a záporozó kérdésekre válaszolni. A két lelkes ember ott döntötte el, hogy csoportot szervez, és az 1969. március 5-én meg is alakult, 10 fővel. Sőt, abban az évben már kiállítást is rendeztek 7 szombathelyi és 4 budapesti részvételével. A bemutatott madarak gerincét a színkanári előtti csapper adta, de volt zebra-, sirályka-, rizs-, szalag-, muskátpinty, ékfarkú amadina, kínai törpefürj, ezüst- és aranyfácán, hullámos, rózsás, ékes papagáj, és sztárnak egy nimfapár.

Azóta a csapat évente megtartja a kiállítását, bár többször változott a helyszín, a madárlétszám és a fajok-fajták szerkezete is.
2017-ben, a sorban 47. rendezvényünk lesz.
Hamar kiderült, hogy látogatóink -joggal- a sokszínűséget, a tarkaságot, a változatosságot keresik, ezért igyekeztünk a helyigényesebb csoportoknak is teret adni, fácánoknek, fürjeknek, díszkacsáknak, trópusi galamboknak, nagyméretű papagájoknak.
Elég korán elkezdtük a madarak zsűrizését, hogy csak esztétikailag kifogástalan példányok kerüljenek a kalitokba és röpdékbe, majd bevezettük a pontozásos bírálatot. Ezzel a minőségi szemlélet is egyre elfogadottabbá vált.
Kiállítási időpontként, hosszú időn át a november eleje rögzült, azzal, hogy a vedlés erre már befejeződik. Míg ki nem derült, hogy ahogy megyünk bele az őszbe, úgy nő a madárinfluenza veszélye. Lórugásként ért bennünket, hogy 2005-ben, a hatóság -jogosan- kiállításunkat másfél héttel előtte letiltotta. Azzal pedig, hogy új helyünk a Kámoni Arborétum Látogatóközpontja lett, a novemberi dátum végleg tarthatatlanná vált, így október elejére-közepére tettük át.
Gyűléseinket, minden hónap második vasárnapján tartjuk 9 órai kezdettel a Szigligeti Vendéglőben.
A közgyűlésre írásos értesítést küldünk. Az aktuális hivatalos témákon túl, a szakmai tapasztalatok megbeszélése, információcsere, továbbképzés, kiállításokról, börzékről szóló beszámolók megvitatása a téma. Alapállásunk, hogy mindenhol lehet tanulni és ellesni olyan dolgokat, amik máshol jól működnek.
Rendszeresen részt veszünk a környező egyesületek kiállításain, Csornán, Kaposváron, Sopronban, Székesfehérváron, Veszprémben, Zalaegerszegen. Kiállításokat is elsősorban ezektől az egyesületektől várunk.
Mindazokat szívesen látjuk tagjaink között, akik elfogadják az Alapszabályunkat, célkitűzéseinket, szeretik a társaságot és nem riadnak vissza a munkától sem. Itt az egyesületen belül és által olyan kapcsolatokat tud építeni és olyan információkhoz juthat, amikhez a kívülállóként nem férne hozzá.
A pártoló tagság nem jár megkötésekkel, de az anyagi hozzájárulást szívesen vesszük.
